Місто-музей на р. Трубіж, на лівому березі Дніпра.
Національний історико-етнографічний заповідник "Переяслав" об'єднує 25 музеїв, в т.ч. знаменитий Музей просто неба.
Тут правили Володимир Мономах та Юрій Долгорукий…
Переяслав | У 1654 р. в місті відбулася Переяславська рада, яка проголосила приєднання України до Московської Русі. Тут жили і працювали філософ Г.Сковорода, поет Т.Шевченко, інші діячі культури. |
Після розподілу київським князем Ярославом Мудрим спадщини між синами Переяславський престол дістався Всеволоду. Так було засновано Переяславське князівство.
Деякий час в Переяславі містилася резиденція руських митрополитів, поки в Києві не був збудований Софійський собор.
1239 - Переяслав зруйнований монголами.
У 16 столітті місто отримало Магдебурзьке право.
Після створення Богданом Хмельницьким у повсталій проти поляків Україні полкового устрою влітку 1648 року Переяслав став центром округи — однойменного полку.
Переяславський полк був одним із найбільших в Україні.Переяслав залишався полковим містом до 1782 р.
Під час козацької війни Переяслав був важливим центром поставок зброї й продуктів харчування для війська. У цей час він відіграє роль дипломатичного центра держави. Сюди приїздили польські, московські, угорські, татарські, турецькі посли.
Війна з Польщею обіцяла бути довгою й кровопролитною, татари й турки не могли бути надійними союзниками, тому гетьман неодноразово звертався до московського уряду із пропозицією про військовий союз України з Росією.
У жовтні 1653 р. Земський собор у Москві нарешті прийняв рішення про альянс. До Переяслава 31 грудня 1653 року прибуло посольство від московського царя Олексія Михайловича на чолі з боярином В.Бутурліним.
Худ. Михайло Хмелько, 1951 р., Державний музей українського мистецтва, Київ.
Основним змістом угоди, оформленої у вигляді чолобитної на ім'я царя, було те, що Україна прийняла протекторат московського самодержця, зберігаючи повну (як у внутрішніх, так і в зовнішніх справах) автономію, свій республіканський лад і особливий козацький устрій.
Україна мала право підтримувати дипломатичні відносини з іншими державами, за винятком Польщі й Туреччини. Учасники ради проголосили, що бажають «під царя східного, православного».
Після закінчення ради гетьман, полковники та старшина вирушили до Успенської церкви, де в присутності послів і московських священиків склали присягу московському царю.
До всіх міст і полків України вирушили московські посланці для складання присяги на місцях, але не скрізь їх радо зустрічали. Наприклад, київське духовенство не склало присяги і взагалі неприязно сприйняло це єднання. Також не склали присяги полковники Іван Богун і Мартин Пушкар.
Внаслідок цієї угоди Лівобережна Україна поступово підпала під владу Росії.
Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав». До його складу входять території міста Переяслава-Хмельницького, його околиць та Переяслав-Хмельницького району, навколо яких визначені охоронні зони. У його складі 371 нерухома пам'ятка історії й архітектури українського народу, 24 тематичних музеїв різних профілів: історичний, археологічні, літературні, етнографічні, технічні тощо. | «Переяславська рада» |
13.10.1923 – 27.09.2011... 88 р.
Народився 13 жовтня 1923 року у місті Чигирин Черкаської області. В ранньому дитинстві залишився круглим сиротою, виховувався в дитячому будинку. Після навчання у дитбудинку вступив до Запорізького авіаційного технікуму, який в 1941 році був евакуйований в Сибір, в місто Омськ, де Михайло працював на військовому заводі та отримав медаль "За доблестный труд в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 гг.” |